Мотовилци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мотовилци
Motovilci
Поглед на Мотовилци
Мотовилци is located in Slovenia
Мотовилци
Мотовилци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°46′38.8″N 16°3′38.7″E / 46.777444° СГШ; 16.060750° ИГД / 46.777444; 16.060750
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГрад
Површина
 • Вкупна3,51 км2 (1,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000231400000231,4 м
Население (2020)
 • Вкупно263
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9264

Мотовилци (словенечки: Motovilci) — населба во Општина Град во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.