Долњи Славечи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долњи Славечи
Dolnji Slaveči
Поглед на Долњи Славечи
Долњи Славечи is located in Slovenia
Долњи Славечи
Долњи Славечи
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′45.9″N 16°4′7.4″E / 46.796083° СГШ; 16.068722° ИГД / 46.796083; 16.068722
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГрад
Површина
 • Вкупна5,52 км2 (2,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239699999239,7 м
Население (2020)
 • Вкупно397
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9264

Долњи Славечи (словенечки: Dolnji Slaveči) — населба во Општина Град во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.