Горен Харц (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Горен Харц (германски: Oberharz) — поранешна општинска заедница во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓала во западниот дел на планинскиот масив Харц, околу 15 километри југозападно од градот Гослар. Нејзиното седиште било во градот Клаустал-Целерфелд. Била распуштена во јануари 2015 година, кога нејзините членки биле приклучени кон градот Клаустал-Целерфелд.

Општинската заедница Горен Харц се состоела од следниве општини: