Алтенау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенау
Место во Клаустал-Целерфелд
Поглед на Алтенау
Поглед на Алтенау
Поглед на Алтенау
Грб на Алтенау
Алтенау во рамките на Германија
Алтенау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Град Клаустал-Целерфелд
Место единици 2
Основни податоци
Површина 4,66 км2
Надм. височина 460 м
Население 1.643  (31 декември 2013)
 - Густина 353 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38707
Повик. бр. 05328
Портал www.altenau.info
Координати 51°48′10″N 10°26′44″E / 51.80278° СГШ; 10.44556° ИГД / 51.80278; 10.44556Координати: 51°48′10″N 10°26′44″E / 51.80278° СГШ; 10.44556° ИГД / 51.80278; 10.44556

Алтенау (германски: Altenau) — град и поранешна општина во округот Гослар, во Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Клаустал-Целерфелд.

Се наоѓа во средишниот дел на планинскиот масив Харц, помеѓу Клаустал-Целерфелд и Брокен. Бил дел од поранешната општинска заедница Горен Харц.

Географија[уреди | уреди извор]

Градски единици[уреди | уреди извор]

  • Алтенау
  • Торфхаус

Население[уреди | уреди извор]

Година Жители
1821 1.244
1848 1.963
1871 2.179
1885 2.145
1905 2.091
1925 1.914
Година Жители
1933 1.947
1939 2.505
1946 2.744
1950 2.717
1956 2.442
Година Жители
1961 2.304
1968 2.209
1970 2.250
1975 2.500
1980 2.522
Година Жители
1985 2.541
1990 2.405
1995 2.287
2000 2.146
2005 1.980

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Црква „Св. Никола“ — протестантска дрвена црква со три наоси; изградена во 1670 година.[1]
  • Црква „Св. Оливер“ — современа католичка црква; изградена во 1976 година.
  • Поранешна железничка станица — дрвена градба од 1914 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Josef Walz: Der Harz, p.83. Köln 1995
  2. Evert Heusinkveld: Die Innerstetalbahn Langelsheim - Altenau, p.89. Nordhorn 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]