Вилдеман

Координати: 51°49′41″N 10°16′57″E / 51.82806° СГШ; 10.28250° ИГД / 51.82806; 10.28250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилдеман
Место во Клаустал-Целерфелд
Црква во Вилдеман
Црква во Вилдеман
Црква во Вилдеман
Грб на Вилдеман
Вилдеман во рамките на Германија
Вилдеман
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Град Клаустал-Целерфелд
Основни податоци
Површина 3,34 км2
Надм. височина 390 м
Население 918  (31 декември 2013)
 - Густина 275 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38709
Повик. бр. 05323
Портал www.wildemann.de
Координати 51°49′41″N 10°16′57″E / 51.82806° СГШ; 10.28250° ИГД / 51.82806; 10.28250

Вилдеман (германски: Wildemann) — град и поранешна општина во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Клаустал-Целерфелд. Се наоѓа во западниот дел на планинскиот масив Харц, северозападно од Клаустал-Целерфелд.