Гордана Бабиќ-Ѓорѓевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гордана Бабиќ-Ѓорѓевиќ
BabicDjordjevicG.jpg
Родена Гордана Бабиќ-Ѓорѓевиќ
22 февруари 1932
Валево, Кралство Југославија
Починала 25 декември 1993(1993-12-25) (возр. 61)
Белград, СР Југославија
Занимање историчарка на уметноста


Гордана Бабиќ-Ѓорѓевиќ (22 февруари 1932 во Валево25 декември 1993 во Белград) — српска историчарка на уметноста и академик.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Таа била коавтор на книгата „Иконе“, каде што ги обработува средновековните икони од Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бабамов“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 110. (2009). Скопје: МАНУ.