Глигор Стојковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глигор Стојковски
Роден(а)7 август 1952
Волковија, Македонија
НационалностМакедонец
Познат(а) попоезија, новинарство, публицистика

Глигор Стојковски (Волковија, 7 август 1952) — македонски поет, новинар, уредник, публицист.[1] Член на Друштвото на писателите на Македонија.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Филозофскиот факултет (Југословенски книжевности) го завршил во Скопје. Работел во „Нова Македонија“ (1976-1999) како новинар, уредник на Културната рубрика и уредник на додатокот „Лик“ (1985-1998), новинар во „Утрински весник“ (1999-2001), главен уредник (2001-2007) и извршен директор на „Култура“.[1]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

Глигор Стојковски е автор на книгите[1]:

 • „Починка во чисти честички“ (1979),
 • „Пајак“ (1984),
 • „Очно дно“ (1990),
 • „Искрвавени мугри – како загина Кочо Рацин“ (1992),
 • „Студена минута“ (1993),
 • „Зад билката, молк“ (1995),
 • „Земјата сама ќе се отвори“ (избор) (1996),
 • „Заборавено око на небото“ (1997),
 • „Капката оловна вода“ (избор) (2008).

Преведуван на англиски, италијански, романски, бугарски, српски и хрватски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Стојковски, Глигор“. Дигитална македонска енциклопедија. Архивирано од изворникот на 2022-08-10. Посетено на 10 август 2022.
 2. „Членови на ДПМ“. Друштво на писателите на Македонија. Посетено на 10 август 2022.