Прејди на содржината

Глатирамер ацетат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глатирамер ацетат
Клинички податоци
Заштитени имињаCopaxone,[1] Glatopa[2]
AHFS/Drugs.commonograph
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B1
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • US: само
Начин на
примена
Subcutaneous injection
Назнака
CAS-број147245-92-9 Ок
ATC кодL03AX13
DrugBankDB05259 Н
UNII5M691HL4BO Н
ChEMBLCHEMBL1201507 Н
Хемиски податоци
ФормулаC25H45N5O13
Моларна маса623,66 g·mol−1
 НОк (што е ова?)  (провери)

Глатирамер ацетат е имуномодулаторен лек кој се користи во третманот на мултипла склероза. Глатирамер ацетат е одобрен во САД за намалување на честотата на релапси, но не ја намалува прогресијата на дисабилитетот. Се администрира субкутано.

Претставува мешавина на пептиди со различна големина кои се составени од четири аминокиселини кои се присутни во миелинската базична белковина, имено глутаминска киселина, лизин, аланин и тирозин. Миелинскиот базичен белковина е антиген во миелинската обвивка на невроните кој стимулира автоимуна реакција кај луѓето со МС.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Copaxone® (official Web site)“.
  2. „Glatopa® (official Web site)“. Архивирано од изворникот на 2019-04-12. Посетено на 2020-06-30.