Герт Вилдерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герт Вилдерс
Geert Wilders
Вилдер на говорница во 2010 г.
Водач на Партијата за слобода
На должноста
Стапил
22 февруари 2006
Водач на парламентарната група на Партијата за слобода во Парламентот на Холандија
На должноста
Стапил
30 ноември 2006
Пратеник
На должноста
Стапил
26 јули 2002
На должноста
25 август 1998 – 23 мај 2002
Лични податоци
Роден(а) 6 септември 1963(1963-09-06)(60 г.)
Фенло, Холандија
Националност Холанѓанец
Партија Партија за слобода (2006–)
независен (2004–2006)
VVD (1989–2004)
Сопружник Кристина Вилдерс
Живеалиште Хаг, Холандија
Установа Отворен универзитет
Занимање политичар
Портал Герт Вилдерс

Герт Вилдерс (холандски: Geert Wilders; р. 6 септември 1963) — холандски политичар и основач и водач на Партијата за слобода (Partij voor de Vrijheid, PVV), која е политичка партија во холандскиот парламент.[1][2] Вилдерс е најдобро познат по неговите критики кон исламот. Гледиштата на Вилдерс во врска со исламот го направиле контроверзна фигура во Холандија и пошироко, и од 2004 година е постојано лично заштитен од страна на вооружени телохранители.[3]

Вилдерс водел кампања за да ја стопира како што тој кажува „исламизацијата на Холандија“. Го споредил Куранот со книгата „Мојата борба“ и водел кампања да се забрани книгата во Холандија.[4][5][6] Тој се залага за ставање крај на имиграцијата од муслиманските земји[4][7] и поддржува забрана на изградба на нови џамии.[8] Опишан е во медиумите како популист[9][10][11] и етикетиран како екстремен десничар,[12][13] иако ова е спорно кај други набљудувачи.[9][14][15] 

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Castle, Stephen (5 August 2010).
 2. Mock, Vanessa (11 June 2010).
 3. Wilders kan zich vrijheid nauwelijks herinneren NOS 4 May 2015
 4. 4,0 4,1 Surge for Dutch anti-Islam Freedom Party, BBC News, 10 June 2010.
 5. "Nancy Graham Holm: Three Questions to Ask Geert Wilders about Anti-Islam Hate Speech".
 6. Wilders, Geert; Laura Emmett (interviewer) (7 March 2010).
 7. Hardy, Roger (28 April 2010).
 8. Robert Marquand.
 9. 9,0 9,1 West, Ed (30 January 2010).
 10. "Dutch populist Wilders 'unwelcome' in Eifel town" Архивирано на 31 мај 2010 г..
 11. "Rechtspopulist Wilders in Monschau nicht willkommen" Архивирано на 22 јули 2011 г..
 12. "Analysis: Geert Wilders, the bouffant-haired Dutch liberal who turned hardliner".
 13. Gosden, Emily (11 February 2009).
 14. (Dutch) In 2010 a research by the Tilburg Institute for Social Policy Research and Consultancy (IVA) of Tilburg University studied the Freedom Party and concluded that a number of radical right views persisted, but that the party did not belong to the traditional "far right" (extreem-rechts)], Retrieved 29 May 2012
 15. (Dutch) Afshin Ellian, a professor of Social Cohesion, Citizenship and Multiculturalism at Leiden University, and known islam-critic, rejected even the "radical right" label for the PVV [1]