Георгиос Јанглис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Георгиос Јанглис
Georgios-Yanglis.jpg
Роден 1869
Ерисово, денес Грција
Починал 1946
Ивирон, Света Гора

Георгиос Jaнглис (грчки: Γιώργης Γιαγκλής или Γεώργιος Γιαγκλής) бил андартски капетан, деец на грчката воружена пропаганда и учесник во Борбата за Македонија.

Биографиja[уреди | уреди извор]

Јанглис е роден во гратчето Ерисово (Јерисос) на Халкидик, тогаш во Османлиската империја, денес во Грција.

Во 1905 година заедно со Дукас Дукас, Атанас Хаџипантазиев, Андреас Макулис, Стерјос Влахвеис и Димитар Гоголаков ја преставувал основната сила на грчката воружена пропаганда во Серско [1].

Во 1944 година по завршувањето на бугарската окупациска зона западно од Струма, ја напуштил Нигрита и се засолнил во светогорскиот манастир Ивирон и се замонашил под името Гавриил [2].

Починал во 1946 година. Грчките власти ги префрлиле неговите останки во Ерисово, каде што бил подигнат и негов споменик [3][4].

Наводи[уреди | уреди извор]