Гвадарник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гвадарник
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Radoviš Municipality.svg Радовиш
Coat of arms of Štip Municipality.svg Штип
Слив
Главен изворПлачковица
УстиеБрегалница
ТечениеБрегалницаВардарЕгејско Море

Гвадарник — река во Македонија, сместена во југозападната падина на планината Плачковица.[1]

Поминува северозападно од градот Радовиш, во областа Јуруклак, тече кон северозапад и кај градот Штип се влива во Брегалница.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]