Габерска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габерска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворБилино
УстиеКрива Река
Сливна повр.19,63 км²

Габерска Река — река во Североисточна Македонија што се влива во Крива Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Габерска Река извира на планината Билино. Таа тече низ селото Габар, источно од селото Длабочица, западно од Крива Паланка и се разводнува по Славишкото Поле и при висок водостој се влива во Крива Река.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 21. ISBN 978-9989-2117-6-8.