Владислав Бугера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владислав Бугера
Роден(а)Владислав Бугера
24 јануари 1971(1971-01-24)
Уфа, РСФСР, СССР
СедиштеРусија, Украина
ШколаМарксизам, социјализам
Претежна дејност
Социјална филозофија, политичка економија, политички науки, социјална психологија, теорија на познание

Владислав Бугера (руски: Владислав Евгеньевич Бугера; Уфа, 24 јануари 1971) - руски филозоф и економист; украински и руски лево политички публицист и активист, антифашист и револуционер-антинационалист; доктор на филозофски науки[1][2] (2006).

Библиографија[уреди | уреди извор]

Цитатнике Владислава Бугеры vk.com/vlad_bugera и в паблике журнала «Еретик» vk.com/eretiksamizdat .)

Интервјуи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Официальный сайт Администрации ГО г. Уфа РБ
  2. Аюпов, Рашит Знаменитые уроженцы Уфы // газета «Вечерняя Уфа», №80 (13260), 05.10.2018, с. 6

Книжевност[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]