Виторио Орландо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Виторио Емануел Орландо (19 мај 1860 - 1 декември 1952) бил италијански дипломат и политичар.[1][2]

Орландо служел на различни позиции на владата на Антонија Саландре и Паола Базелија. После катострофалната војна во Италија во местото Капорето на 25 октомври 1919 година[3], која је доведила до паѓање на Боселијева влада, Орландо станал премиер и на таа позиција бил до крајот на војната. Во исто време бил и водач на Италијанската делегација на париска мировна конференција во 1919 година. Орландо имал слабо познавање на англискиот јазик, и слаба политичка позиција во Италија. Орландо поднел оставка на 22 јуни 1919 година, после неуспехот со мировниот договор во Риека. Орландо исто така одиграл мала воена улога во првата светска војна.[4][5]

Тој починал во Рим на 28 април 1945 година.

La riforma elettorale, 1883

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vittorio Orlando prime minister of Italy“. Britannica. Посетено на 1. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  2. „Vittorio Emanuele Orlando“. British Museum. Посетено на 1. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  3. (италијански) Vittorio Emanuele Orlando, Incarichi di governo, Parlamento italiano (Accessed May 8, 2016)
  4. „Orlando, Vittorio Emanuele“. International Encyclopedia. Посетено на 1. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  5. „Vittorio Emanuele Orlando“. Oxford Reference. Посетено на 1. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)