Виталиј Аникенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виталиј Аникенко
Роден 2 јануари 1987(1987-01-02)
Киев, Украина, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 24)
Јарославска област, Русија
Позиција одбрана
Shoots Right
Played for ХК Локомотив Јарослављ
ХК Металург
Драфт 70, 2005
Отава Сенаторс
Кариера 2005–2011
Виталиј Аникенко
Медали
Натпреварувач за  Русија
Хокеј на мраз
Светско младинско првенство
Сребрен медал – второ место Шведска 2007

Виталиј Аникенко (роден на 2 јануари 1987 во Киев - 7 септември 2011) беше руски и украински хокеар.

Аникенко својата кариера ја поминал во ХК Локомотив Јарослављ. Бил член на руската хокеарска репрезентација.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]