Авионска несреќа кај Јарослављ (2011)

Координати: 57°33′07″N 40°07′16″E / 57.5518528° СГШ; 40.121212° ИГД / 57.5518528; 40.121212
Од Википедија — слободната енциклопедија
Авионска несреќа кај Јарослављ
Медведев на местото на настанот.
Сумирани податоци за Accident
Датум7 септември 2011 (2011-09-07)
Видпод истрага
МестоВолга, кај Јарослављ, Русија
57°33′07″N 40°07′16″E / 57.5518528° СГШ; 40.121212° ИГД / 57.5518528; 40.121212
Патници37[1]
Екипаж8[1]
Жртви44[2]
Преживеани1[1][2]
Тип на авионотЈак-42Д
ОператорYak-Service
РегистрацијаRA-42434
Полетал одЈарославска област, Русија
ДестинацијаМински аеродром, Минск, Белорусија

Авионската несреќа кај Јарослављ се случила на 7 септември 2011 година во 16:02 по локачно време, кога патнички авион, кој го превезувал професионалниот хокеарски тим ХК Локомотив од Јарослављ, се срушил во близина на градот Јарослављ, во Русија. Авионот патувал на натпревар во белоруската престолнина со екипата на Динамо Минск каде требало да го одигра натпреварот од првиот круг во Континенталната хокеарска лига.

Според информациите, авионот изгубил висина и се урнал по полетувањето од аеродромот во Јарослављ, на реката Волга. Според извештаите, авионот се запалил веднаш по полетувањето и се урнал два километра од аеродромот Туношна, додека делови од леталото завршиле во реката Волга.

Од 45 патници во авионот на местото на несреќата загинале 43, а само техничкиот инженер, Александар Сизов, и хокеарот Александар Галимов преживеале. Сепак, поради тешките изгореници Галимов почина на 12 септември.[3]

Список на починати[уреди | уреди извор]

Управа на авион[уреди | уреди извор]

Име и презиме Должност Судбина
Андеј Соломенцев Пилот загинат
Игор Жевелов Копилот загинат
Сергеј Журавлјев Механичар загинат
Елена Сарматова Стјуардеса загинат
Надежда Максумова Стјуардеса загинат
Елена Шавина Стјуардеса загинат
Владимир Матјушкин Инженер загинат
Александар Сизов Инженер преживеал[4]

Хокери[уреди | уреди извор]

Име и презиме Старост Позиција Држава Судбина
Виталиј Аникенко 24 Одбрана  Русија /  Украина загинат
Михаил Баландин 31 Голман  Русија загинат
Александар Васјонов 23 Напад  Русија загинат
Јозеф Вашичек 30 Напад  Чешка загинат
Александар Вјухин 38 Голман  Русија /  Украина загинат
Александар Галимов 26 Напад  Русија починал во болница[а][3]
Павол Демитра 36 Напад  Словачка загинат
Роберт Дитрих 25 Одбрана  Германија /  Казахстан загинат
Марат Калимулин 23 Одбрана  Русија загинат
Александар Каљанин 23 Напад  Русија загинат
Андреј Кирјухин 24 Напад  Русија загинат
Никита Клјукин 21 Напад  Русија загинат
Стефан Лив 30 Голман  Шведска /  Полска загинат
Јан Марек 31 Напад  Чешка загинат
Сергеј Остапчук 21 Напад  Русија /  Белорусија загинат
Карел Рахунек 32 Одбрана  Чешка загинат
Руслан Салеј 36 Одбрана  Белорусија загинат[5]
Карлис Скрастинш 37 Одбрана  Латвија загинат
Павел Снурницин 19 Напад  Русија загинат
Даниил Собченко 20 Напад  Русија /  Украина загинат
Иван Ткаченко 31 Напад  Русија загинат
Павел Траханов 33 Одбрана  Русија загинат
Јуриј Уричев 20 Одбрана  Русија загинат
Генадиј Чурилов 24 Напад  Русија загинат
Максим Шувалов 18 Одбрана  Русија загинат
Артјом Јарчук 21 Напад  Русија загинат

Белешки[уреди | уреди извор]

  • а Галимов не загинал на самото место на несреќата, туку по неколкудневна борба им подлегнал на повредите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Крушение самолета Як-42 в Ярославской области“ (руски). Ministry of Emergency Situations. 7 September 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-17. Посетено на 7 September 2011.
  2. 2,0 2,1 Full list of people on board of crashed Yak-42, Russia Today (7 September 2011)
  3. 3,0 3,1 Скончался хоккеист Александар Галимов
  4. „Первые фото с места крушения Як-42 под Ярославлем“. LifeNews. 7 септември 2011. Посетено на 7 септември 2011.
  5. „МЧС России: Салей погиб в авиакатастрофе под Ярославлем“. Sovsport.ru. Посетено на 9 септември 2011.