Висорамнина Атакама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Висорамнината Атакама. Аргентинскиот дел е со зелена, а чилеанскиот со портокалова боја.
Солницата Салар де Атакама во Чилеанскиот дел од висорамнината Атакама
Коно де Арита, Салта (Аргентина )

Висорамнината Атакама или Пуна де Атакама [1] е сушна висока висорамнина на Андите во северно Чиле (15%) и Аргентина (85%).

Географија[уреди | уреди извор]

Висорамнината се наоѓа на просечна надморска висина од 4500 метри и се протега на површина од 180.000 квадратни километри. .

Во Аргентина, територијата на Пуна де Атакама се наоѓа во покраините Салта, Хухуј и западна Катамарка. Во Чиле, се наоѓа во покраините Антофагаста и сесевероисточна Атакама.

Меѓународна граница[уреди | уреди извор]

Пред војната на Тихиот Океан (1879–1883), регионот припаѓал на Боливија. Во 1898 година ѝ бил отстапен на Аргентина како замена за признавањето на Тариха како дел од Боливија. Чиле, кој ја анектирал покраината Литорал од Боливија, ја прогласил размената за нелегална. Границата била дефинирана во 1899 година по спорот за Пуна де Атакама. Од 75.000 km2 за кои се спорело, 64.000 (85%) ѝ биле доделени на Аргентина и 11.000 (15%) на Чиле.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]