Випердорф

Координати: 51°27′0″N 10°40′0″E / 51.45000° СГШ; 10.66667° ИГД / 51.45000; 10.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Випердорф
Место во Блајхероде
Селската црква во Випердорф
Селската црква во Випердорф
Селската црква во Випердорф
Грб на Випердорф
Випердорф во рамките на Германија
Випердорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Блајхероде
Основни податоци
Површина 18,3 км2
Надм. височина 219 м
Население 1.368  (31 декември 2017)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Портал www.wipperdorf.de
Координати 51°27′0″N 10°40′0″E / 51.45000° СГШ; 10.66667° ИГД / 51.45000; 10.66667

Випердорф (германски: Wipperdorf) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Блајхероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Випердорф се наоѓа на железничката линија Хале-Хан. Минден, како на сојузните патишта Б80 и Б38 во долината на Випер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]