Виолета Џолева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виолета Џолева
Родена 16 јули 1951 (1951-07-16) (69 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање режисерка

Виолета Џолева (р. 16 јули 1951 во Скопје) — македонска режисерка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Театарската академија во Белград во 1974 година. Била член на Радиодрамата (1958–1969); режисер во МРТ Скопје (1974–1976); режисер во Камерниот театар во Сараево (1976–1992); слободен уметник (1992–1994); од 1994 г. е драматург и режисер на МРТ.[1]

Во 2018 година во Театарот за деца и младинци (ТДМ) бил прикажан првиот македонски мјузикл за деца „Земја во која не се стигнува“ според текст на Оливера Николова, а во режија на Виолета Џолева.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Џикова". Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1640.