Вепрчанска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вепрчанска Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
СелоВепрчани
Слив
Главен изворТиквешка Сува Планина
УстиеЦрна Река
ТечениеЦрна РекаВардарЕгејско Море

Вепрчанска Река — река во Македонија, сместена во западниот дел на Тиквешка Сува Планина. Реката поминува низ селото Вепрчани.[1]

Поминува југоисточно од градот Прилеп и се влива во Црна Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]