Прејди на содржината

Венера-7

Од Википедија — слободната енциклопедија

Венера-7 била совјетска автоматска научно-истражувачка станица (вештачки сателит) наменета за истражување на планетата Венера. Лансирана е на 17 август 1970.

Текот на мисијата[уреди | уреди извор]

Влезот во атмосферата во Венера и одсекот за симнување се случило на 15 декември 1970 година. По аерофинамичното застанување, бил активиран падобранот. Антената на капсулата била активирана, и сигналите од капсулата биле примени на Земјата околу 35 минути.

По симнувањето на планетата, податоците биле пратени преку радио-врска уште 23 минути, но со значително помала јачина. Капсулата со тоа станала првиот објект изграден со човечка рака, кој успеал да прати податоци од површината на некоја друга планета.

Основни податоци за летот[уреди | уреди извор]

  • Датум на лансирање: 17 август 1970
  • Ракета носач:
  • Место на лансирање: Тјуратам, Бајконур
  • Маса на сателитот (kg): 1180

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

Сателити од серијата „Венера“
Венера-1Венера-2Венера-3Венера-4Венера-5Венера-6Венера-7Венера-8Венера-9Венера-10Венера-11Венера-12Венера-13Венера-14Венера-15Венера-16