Венера-2

Од Википедија — слободната енциклопедија

Венера-2 била советска автоматска научно-истражувачка станица (вештачки сателит) наменета за истражување на планетата Венера. Лансирана е на 12 ноември 1965 година.

Текот на мисијата[уреди | уреди извор]

Венера-2 носела телевизиски уред и научни инструменти. На 27 февруари 1966 година минала покрај Венера на далечина од 24,000 км и влегла во околусончевата орбита. Системите во леталото откажале при минувањето и никакви податоци не биле примени за планетата.

Основни податоци за летот[уреди | уреди извор]

  • Датум на лансирање: 12 ноември 1965
  • Ракета носач:
  • Место на лансирање: Тјуратам, Бајконур
  • Маса на сателитот (kg): 963

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

Сателити од серијата „Венера“
Венера-1Венера-2Венера-3Венера-4Венера-5Венера-6Венера-7Венера-8Венера-9Венера-10Венера-11Венера-12Венера-13Венера-14Венера-15Венера-16