Велимир Костоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велимир Костоски
Роден 1925 година
Ижиште, Порече
Починал 8 октомври, 1944 година
Колари, Кичевско
Народност Македонец

Велимир Н. Костоски ( 1925 во Ижиште, Порече8 октомври 1944 во Колари, Кичевско) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Во НОБ се приклучил како доброволец при самото формирање на 15-та Поречка бригада. Загинал кај кичевското село Колари, на 8 октомври 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.213