Василиј Чапаев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Василиј Чапаев

Василиј Иванович Чапаев (руски: Василий Иванович Чапаев) (роден 9 февруари 1887 година, починат 5 септември 1919 година) бил руски војник и командант на Црвената армија за време на Руската граѓанска војна.

Чапаев е роден во сиромашно селско семејство во селото Будајка, денес дел од градот Чебоксари.

На 5 септември 1919 седиштето на дивизијата во близината на Лбишченска (денес Чапајево) била нападната од страна на белоармејците и Чапаев тогаш се обидел да избиге и да ја преплива реката Урал, но изчеџнал. Телото никогаш не му било пронајдено.

После основањето на СССР, Чапаев е прогласен за херој на Октомвриската револуција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Николај Шчорс - црвеноармејски јунак, наречен „украинскиот Чапаев“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]