Бела армија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бела армија
Participant in the Руска граѓанска војна
Flag of Russia.svg
Flag of the White Movement
Активна 1917–1923
Идеологија Антисоветство
Антикомунизам
Руски национализам
Монархизам
Лидер Александар Колочак (1918-1920)
Антон Деникин (1920)
Петар Врангел (1920)
Сила 2,400,000
Became Бели емигранти
Сојузник Сојузници од Првата светска војна
Опонент  СССР
Тајван
неколку комунистички земји и движења
Битки/Војни Руска граѓанска војна)

Белата армија (руски: Бѣлая армiя) претставувала армија која била создадена во периодот по Октомвриската револуција од 1917 година. Главната улога на Белата армија била да се спротистави на болшевичката Црвена армија.

Меѓу 1917 и 1922 година Белите се вклучиле во битка на живот и смрт против новата советска држава и нејзината Црвена армија, започнувајќи ја Руската граѓанска војна. Армијата била подржувана од страна на републиканците, социјалистите револуционери, монархистите.