Варта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варта
Wartakw.jpg
Варта кај Вронки
Слив
Главен изворКромолов, Вижина Краковско-Ченстоховска
УстиеОдра
Сливна повр.54 529 км²
Физички особености
Должина808 км
Проток
  • Просечен:
    195 м³/с

Варта (пол. Warta, герм. Warthe, лат. Varta) е река во западниот дел на средна Полска, притока на реката Одра. Ова е трета најголга река во Полска, со должина од 808 километри. Сливот на Варта зафаќа 54.529 км². Поврзана е со реката Висла преку помалата река Нотеќ, како и со Бидгошиот канал близу Бидгошч.

Извира во Горна Шлеска (Шлеско Војводство) близу Завјерќе, и тече низ Лоѓскиот, Големополскиот и Лубушкото Војводство, па се влева во реката Одра близу Костшин над Одра.

Десни притоки[уреди | уреди извор]

Леви притоки[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 52°35′55″ СГШ; 14°36′37″ ИГД / 52.5986° СГШ; 14.6103° ИГД / 52.5986; 14.6103