Варта

Координати: 52°35′55″N 14°36′37″E / 52.5986° СГШ; 14.6103° ИГД / 52.5986; 14.6103
Од Википедија — слободната енциклопедија
Варта
Местоположба
Физички особености
УстиеОдра
Должина808 км
Особености на сливот

Варта (пол. Warta, герм. Warthe, лат. Varta) е река во западниот дел на средна Полска, притока на реката Одра. Ова е трета најголга река во Полска, со должина од 808 километри. Сливот на Варта зафаќа 54.529 км². Поврзана е со реката Висла преку помалата река Нотеќ, како и со Бидгошиот канал близу Бидгошч.

Извира во Горна Шлеска (Шлеско Војводство) близу Завјерќе, и тече низ Лоѓскиот, Големополскиот и Лубушкото Војводство, па се влева во реката Одра близу Костшин на Одра.

Десни притоки[уреди | уреди извор]

Леви притоки[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

52°35′55″N 14°36′37″E / 52.5986° СГШ; 14.6103° ИГД / 52.5986; 14.6103