Прејди на содржината

Вавелска катедрала

Координати: 50°3′16.7″N 19°56′7.5″E / 50.054639° СГШ; 19.935417° ИГД / 50.054639; 19.935417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вавелска катедрала
Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоКраков, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Вавелската катедрала (полски: Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława ) е црква која се наоѓа во Краков, Полска. Катедралата исто така е позната и како базилика Свети Станислав и Вацлав. Црквата има околу 1000 години историја. Во текот на својата историја служела како место во кое биле крунисувани полските кралеви, дури и откако Краков престанал да биде главен град на Полска.

Денес во катедралата се наоѓаат посмртните останки на поголем број на полски кралеви.

Во оваа црква во 1946 година служел идниот Јован Павле II.[1]

Денешната катедрала била изградена за првпат во текот на 11 век, и од тогаш дури трипати го менувала својот изглед. Првата црква била уништена во 11 век, втората во 12 век, а третата во 1305 година.

Лирература[уреди | уреди извор]

  1. Witness to Hope, George Weigel, Pg 81

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°3′16.7″N 19°56′7.5″E / 50.054639° СГШ; 19.935417° ИГД / 50.054639; 19.935417