Бучало (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бучало
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Strumica Municipality.svg Струмица
Слив
Главен изворСтрумичко Поле
УстиеСтрумица
ТечениеСтрумицаСтрумаЕгејско Море

Бучало — река во Македонија, сместена во Струмичко Поле.[1]

Се наоѓа во северозападниот дел на Струмичко Поле и северозападно од градот Струмица. Бучало е лева притока на реката Струмица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]