Буфадиенолид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Буфадиенолид
Bufadienolide skeletal.svg
Назнаки
Jmol-3D слики Слика
PubChem 3035030
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Буфадиенолид е соединение од групата стероиди. Неговите деривати се познати како буфадиенолиди, вклучувајќи ги и буфадиенолидните гликозиди.