Карденолид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карденолид
Cardenolide.png
Назнаки
ChemSpider 19954501 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
Слика
PubChem 3035019
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Карденолид е соединение од групата стероиди. Голем број на растенија содржат негови деривати познати како карденолиди, вклучувајќи ги и карденолидните гликозиди.