Срцев гликозид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хемиската структура на олеандринот, кој претставува срцев гликозид.

Срцеви гликозиди (или кардијални гликозиди) се лекови кои се користат во терапија на конгестивна срцева инсуфициенција и срцева аритмија. Овие гликозиди претставуваат секундарни метаболити на некои растенија, но исто така и на некои животни.