Будизмот во Сингапур

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Будизам во Сингапур)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Будизмот во Сингапур според податоците од 2000, го практикуваат околу 42.5% од вкупното население на Сингапур. Најголем број од будистите се кинези (кои се најголемата етничка група) и дел од другите помали етнички заедници како Синхалезите и Тајландѓаните.

Кинескиот Махајана будизам е најзастапениот будизам во земјата. Но има и заедници кои ги следат и сругите традиции како Теравада и Тибетски будизам. Организацијата која ги представува будистите во Сингапур е Сингапурската будистичка федерација.


Будистички манастири и храмови[уреди | уреди извор]


Дарма центри[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Kuah, Khun Eng. State, Society and Religious Engineering: Towards a Reformist Buddhism in Singapore. Singapore: Eastern Universities Press, 2003.
  • Ong, Y.D. Buddhism in Singapore: A Short Narrative History. Singapore: Skylark Publications, 2005.
  • Shi Chuanfa 释传发. Xinjiapo Fojiao Fazhan Shi 新加坡佛教发展史 [A History of the Development of Buddhism in Singapore]. Singapore: Xinjiapo fojiao jushilin, 1997.
  • Wee, Vivienne. “Buddhism in Singapore.” In Understanding Singapore Society, eds. Ong Jin Hui, Tong Chee Kiong and Tan Ern Ser, pp. 130-162. Singapore: Times Academic Press, 1997.


Храмот Сакја Муни Буда Гаја кој се нарекува уште и Храмот на 1.000 светла.