Брајан МекДермот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брајан МекДермот
Brian McDermott
Лични податоци
Роден на 31 јануари 1983 (1983-01-31) (36 г.)
Роден во Слау, Англија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Рединг (менаџер)
Младинска кариера
Арсенал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1979–1984 Арсенал 61 (12)
1983Фулам(позајмен) 3 (0)
1984Норчепинг (позајмен) 17 (5)
1984-1987 Оксфорд Јуанјтед 24 (2)
1986Хадерсфилд (позајмен) 4 (1)
1987-1988 Кардиф Сити 51 (8)
1988-1990 Ексетер Сити 68 (4)
1990-1992 Јеовил Таун 62 (12)
1992-1993 Саут Чајна
1995 Слау Таун 6 (0)
Раководител на екипите
1996–1998 Слау Таун
1998–2000 Вокинг
2009- Рединг
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Брајан Џејмс МекДермот (роден на 8 април, 1961) е поранешен англиски фудбалер и моментален менаџер на Премиерлигашот, Рединг.

Тој му се приклучил на Арсенал како младо момче во 1977 година и продолжил да игра за Фулам, ИФК Норчепинг, Оксфорд Јунајтед, Хадерсфилд Таун, Кардиф Сити, Ексетер Сити и Јеовил Таун во 14-годишната играчка кариера во текот на 1980-тите и 1990-тите. Додека играл за Норчепинг тој бил избран за играч на годиата во Шведска во 1984 година. Тој ја заврши неговата играчка кариера во Слау Таун во 1995 година. Следната сезона тој стана менаџер на овој клуб, каде што тој имал многу успешни години во конференцијата.

Во неговата прва сезона на чело на Рединг тој го водел клубот до четврт-финалето во ФА Купот за прв пат во 83 години, во серија на победи во која настрадал и Ливерпул на Енфилд. Следната сезона тој го повторил истиот подвиг, овој пат со победа нагости кај градскиот ривал на Ливерпул Евертон. Во сезоната 2011-12 МекДермот го водел Рединг до промоција во Премиер лигата, како шампион во Чемпионшип лигата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]