Бранислав Прелевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бранислав Прелевиќ (роден на 19 декември 1966 година) е пензиониран српски професионален кошаркар и тренер. Тој најчесто се нарекува по неговиот прекар Бане.

Лични податоци[уреди | уреди извор]

Прелевиќ е роден од родители етнички Срби во Белград, СР Србија, Југославија (сега Србија). Тој има и српско и грчко државјанство.[1] Неговото семејство потекнува од кланот Кучи.

Оженет е со Невена Прелевиќ-Марјановиќ (родена на 26 април 1967 година, ќерка на легендарниот југословенски и српски поп пејач Ѓорѓе Марјановиќ) и има две деца, Ана и Теа. Ана беше избрана за Мис на Грција во 2010 година и ја претставуваше Грција на Мис Универзум 2010 година.

Професионална играчка кариера[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград[уреди | уреди извор]

Прелевиќ кариерата ја започна во Црвена звезда (Црвена звезда Белград).

ПАОК Солун[уреди | уреди извор]

Во 1988 година, на 21-годишна возраст, Прелевиќ се преселил во Грција за да може да игра за ПАОК Солун, каде што поминал осум сезони.

Тогаш 21-годишниот Прелевиќ дебитираше во сезоната 1988-1989. Тој стана дефинитивен лидер и миленик на навивачите, често споредуван со големиот Никос Галис, кој во тоа време беше капитен на Арис. Прелевиќ често беше цитиран за неговата лојалност кон тимот. Имаше голем број повреди и медицински итни случаи поради слаби нозе, но постојано избираше да зема големи дози на лекови против болки, наместо да пропушта некои важни натпревари.

Додека играше со ПАОК, Прелевиќ го освои Купот на победниците на европските купови на ФИБА, кога ПАОК ја совлада КАИ Сарагоса во Женева, со резултат 76–72 на 26 март 1991 година.

Следната сезона, Прелевиќ повторно беше лидер на ПАОК, а тимот повторно стигна до финалето на Купот на победниците на Европа на ФИБА, но загуби од Реал Мадрид со резултат 63–65.[2] Во истата сезона, ПАОК го освои првенството во грчката лига, победувајќи го Олимпијакос.

Прелевиќ за прв пат учествувал во Евролигата, во сезоната 1992-1993 и успеал да стигне до фајналфорот на Евролигата во Атина 1993 година . ПАОК загуби во полуфиналниот натпревар од Бенетон Тревизо, кој го предводеше суперѕвездата Тони Кукоч, со резултат 77–79.[3]

Во 1994 година, Прелевиќ и ПАОК се вратија на европските успеси со победата на двомечот на Купот на ФИБА Корач против Стефанел Трст, победувајќи и дома и на гости со 9 поени разлика.[4] Следната година, ПАОК го освоил Купот на Грција, во победата од 19 поени против Паниониос, со резултат 72–53. Во 1996 година, тој беше финалист на Европскиот куп на ФИБА.[5]

Виртус Болоња[уреди | уреди извор]

Во 1996 година, Прелевиќ се преселил во Италија за да игра со Виртус Болоња (во тоа време наречена Киндер Болоња поради спонзорски причини).[6]

АЕК Атина[уреди | уреди извор]

Во 1997 година, Прелевиќ се вратил во Грција и играл за АЕК Атина. Прелевиќ стигна до фајналфорот на Евролигата во Барселона во 1998 година, каде неговиот тим го победи Бенетон Тревизо во полуфиналето, со резултат 69–66, пред да загуби во финалето од Киндер Болоња со резултат 44–58.[7] Во 1998 и 1999 година, Прелевиќ беше финалист на Купот на Грција.

Враќање во ПАОК Солун[уреди | уреди извор]

Во 1999 година, Прелевиќ се вратил во ПАОК, а потоа ја напуштил професионалната кошарка на крајот на сезоната.[8]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во 1983 година, Прелевиќ беше дел од репрезентацијата на Југославија до 16 години која го освои златниот медал на Европското првенство за играчи до 16 години во 1983 година во Германија. Во тој тим, покрај Прелевиќ, беа играчи како Жарко Паспаљ, Јуре Здовц, Лука Павиќевиќ, Иво Накиќ и Мирослав Пецарски.[9]

Кариера после играње[уреди | уреди извор]

Прелевиќ подоцна се вратил во ПАОК во сезоната –, како помошник кошаркарски тренер. Тогаш беше главен тренер на ПАОК, од 2002 до 2005 година. Тој потоа стана претседател на клубот, од 2011 до 2019 година.

Признанија[уреди | уреди извор]

 • ПАОК :
  • Шампион на грчката лига : (1992)
  • Победник на грчкиот куп : (1995)
  • Шампион на ФИБА Сапорта куп (Европски куп на победниците на куповите): (1991)
  • Најдобар стрелец на Купот на ФИБА Сапорта : (1992)
  • 3× Најдобар стрелец во финалето на Купот на ФИБА Сапорта : (1991, 1992, 1996)
  • Шампион на Купот на ФИБА Корач : (1994)
 • Виртус Болоња :
  • Победник на италијанскиот куп : (1997)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. FIBAEurope.com Branislav Prelevits (Greece) Nationality: GRE.
 2. FIBAEurope.com Branislav Prelevits (PAOK THESSALONIKI BC).
 3. FIBAEurope.com Branislav Prelevits (PAOK THESSALONIKI BC).
 4. FIBAEurope.com Branislav Prelevits (PAOK THESSALONIKI BC).
 5. FIBAEurope.com Branislav Prelevits (PAOK THESSALONIKI BC).
 6. FIBAEurope.com Branislav Prelevits (PAOK THESSALONIKI BC).
 7. FIBAEurope.com Branislav Prelevits (PAOK THESSALONIKI BC).
 8. FIBAEurope.com Branislav Prelevits (PAOK THESSALONIKI BC).
 9. „FIBA.com Yugoslavia 1983 European Championship For Cadets“. Архивирано од изворникот на 2017-07-04. Посетено на 2022-02-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]