Браиловски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Браиловски манастир
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеБраиловски манастир
Други имињаМанастир „Свети Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Илија“
Личности
Место
Местово близина на Браилово, Општина Долнени Македонија Македонија
Координати41°28′01.6″N 21°27′43.7″E / 41.467111° N; 21.462139° E / 41.467111; 21.462139Координати: 41°28′01.6″N 21°27′43.7″E / 41.467111° N; 21.462139° E / 41.467111; 21.462139
Видливи остатоциедна црква, конак, чешма, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Долненско-секиречка парохија)

Браиловски манастирманастир во средишниот дел на Македонија, на западните падини на планината Бабуна, во близина на селото Браилово.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот бил изграден со подигнувањето на манастирската црква на почетокот од XX век.[2] На местото на коешто е подигната манастирската црква се наоѓа истоимено археолошко наоѓалиште.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак, чешма и неколку помошни објекти.

Црква „Свети Илија“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Илија“ - Браилово.

Црквата била осветена на 12 октомври 1975 година од страна на пелагонискиот епископ Ангелариј по налог на Митрополит Преспанско-битолски г. Климент. Градбата на црквата е мала еднокорабна со полукружна апсида.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Манастир[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Свети Илија“, село Браилово“. OldPrilep. 3 август 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]