Бошко Смилески

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бошко Ј. Смилески ( 1922 во Локвица, Порече8 април 1941 во Белград, Србија) — македонски партизан, учесник во НОБ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бошко Смилески бил роден во селото Локвица кај Македонски Брод. Бил печалбар во Белград. Во 1941 година бил убиен од страна на окупаторот во Белград.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.209