Боршч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боршч
Borscht served.jpg
Чинија боршч украсен со мирудија и павлака
Дел од оброкотсупа
РегионИсточна Европа
Температура на послужувањетопло и ладно
Главни состојкимесо, домат, цвекло

Боршч (руски: борщ, украински: борщ, полски: barszcz) – национално јадење во Русија, Украина, Полска, Романија и Молдавија. Боршч е супа од говедско или свинско месо, домати и/или цвекло. Доматите и цвеклото на боршчот му даваат карактеристична црвена боја. Постојат многу видови боршч во зависност од регионот. Во Молдавија е карактеристичен боршч без цвекло. Исто така постои и вегетаријанска верзија без месо.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]