Болград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болград
град
Градското собрание во Болград
Градското собрание во Болград
Знаме на Болград
Знаме
Грб на Болград
Грб
Координати: 45°40′02″ СГШ 28°36′46″ ИГД / 
основан 1821
Површина
 • Вкупна 94 km2 (36 sq mi)
Надм. вис. 75 m (246 ft)
Население (2015)
 • Вкупно 15.499
 • Густина 164,6/km2 (4,260/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Поштенски броеви во Украина 68700—706
Повик. бр. +380-4846

Болград (украински: Болград; бугарски и руски: Болград; романски: Bolgrad) е мал град во Одеска област во југозападниот дел на Украина, во историскиот реон Буџак. Болград е главен град на Болградскиот реон. Број на жители според пописот од 2015 година - 15.499.

Историја[уреди | уреди извор]

Катедрала „Св. Преображение“ во Болград, 1938 година

Болград бил основан во 1821 година од Бесарапските Бугари, а по наредба на генералот Иван Инзов кого жителите на Болград го сметаат за „Основач на нашиот град“.[1] Болград станал дел од Молдавија во периодот од 1856 до 1859 година, на Романија од 1859 до 1878 година, од 1918 до 1940 година, и од 1941 до 1944 година, пред да биде заземен од СССР, како дел од територијата на Украинската Советска Република, а денес е во рамките на Украина.

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1930 14.280—    
1941 10.713−25.0 %
2001 17.353+62.0 %
2011 (est.) 15.479−10.8 %

Во околината на Болградскиот дистрикт најмногу живеат Бугари (околу 61%). Жителите го сметаат градот Болград за неофицијален гчавен град на бесарабискиот историски реон Буџак.

Економија[уреди | уреди извор]

Од 1920 година, Болград има индустрија на јаглен.[2]

Образование[уреди | уреди извор]

Средно училиште во Болград

Средното училиште во Болград „Георги Сава Раковски“ е основано во 1858 година, и е најстаро средно училиште Бугарската преродба.[3][4]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Куемжи, Мария, Болградский Историко-Этнографический Музей (Bolhrad, Odes'ka Oblast, Ukraine; Фонд им. И.Н. Инзова, 2007)
  2. Kaba, John (1919). Politico-economic Review of Basarabia. United States: American Relief Administration. стр. 27. http://www.wdl.org/en/item/7313/view/1/27/. 
  3. Манолова, Надя; Красимира Табакова (2008). „150 години Болградска гимназия“ (на bulgarian). Държавна агенция за българите в чужбина. архивирано од изворникот на 11 април 2009 г.. https://web.archive.org/web/20090411112711/http://aba.government.bg/BOLGRAD/index.htm. посет. 19 октомври 2009 г. 
  4. „Болградска гимназия „Свети свети Кирил и Методий““ (на Bulgarian). Българска енциклопедия А-Я. БАН, Труд, Сирма. 2002. ISBN 954-8104-08-3. OCLC 163361648.