Блејк Лајвли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блејк Лајвли
Лајвли во април 2011.
Роден(а)Блејк Елендер Браун
25 август 1987(1987-08-25)(36 г.)
Лос Анџелес, Калифорнија, Соединети Американски Држави
ЗанимањеГлумец, модел, славна домаќинка
Активен период1998–активна
СопружникРајан Рејнолдс (в. 2012)
Деца1

Блејк Лајвли[1] (родена Блејк Елендер Браун;[2] 25 август 1987)[3] - американска глумица, модел, и славна домаќинка. Таа беше главна улога Серена ван дер Вудсен во CW драма Озборувачка, и споредна во повеќе филмови како Сестринството на патувачките панталони, Приватниот живот на Пепа Ли, Градот, Зелениот фенер, Прифатено, и Филм.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Лајвли е родена Тарзана во соседство Лос Анџелес, Калифорнија,[4][5] татко Ерни Лајвли (né Ernest Wilson Brown, Jr.) и неговата жена, Елаин Лајвли.[6] Името и го дале по братот на нејзината баба.[7][8] Таа има постар брат, Ерик, Две полу сестри, Лори и Робин,[9] и полу брат, Џејсон. Нејзините родеители и нејзините браќа и сестри беа или сè уште се занимаваат со забавната индустрија.[10] Blake and her four older siblings/half-siblings were raised as Southern Baptists.[11][12]

Низ нејзиното детство, нејзините родители ја носеа со нив на часови по глума бидејќи не сакаа да ја остават со нејзината бебиситерка. Лајвли вели гледајќи ги нејзините родители како предаваат часови по глума и помогнало да ги научи "техниките" на глумецството и се здобивала со сè поголема самодоверба во текот на годините.[10][12] Таа на почетокот не бешеособено заинтересирана за глумецството, и сакаше да влезе на Станфорд Универзитетот.[7] Летото помеѓу нејзината трета и четврта година средно училиште, нејзиниот брат Ерик ја препорача на неговиот агент да ја испрати на неколку аудиции во период од неколку месеци. Од овие неколку аудиции, таа ја доби улогата на Бриџит Сестринството на патувачките панталони.[13] Lively filmed her scenes in The Sisterhood of the Traveling Pants between her junior and senior years at Burbank High School.[13][14]

Кариера[уреди | уреди извор]

A young blonde female wearing an orange dress. The female is making a hand gesture with her right hand.
Lively at the premiere of The Sisterhood of the Traveling Pants 2 on August 8, 2008 in New York City

Лајвли ја започна нејзината глумечка кариера на 10 години, кога се појави во филмот 1998 Песочен човек, кој беше режиран од нејзиниот татко. Таа ја опишува ејзинта улога како "битен дел".[15] Таа се појави во филмската адаптација од новелата со исто име, Сестринството на патувачките панталони, Во 2005 како Бриџит, една од четирите женски водечки улоги.Со нејзината изведба во филмот доби номинација Тинејџерска награда за "Преносен изборен филм – Female.[16]

Во 2006, Лајвли доби спредна улога со Џастин Лонг во Прифатена, и Лајвли имаше мала улога во хорор филмот Simon Says. Додека Прифатена не беше добро прифатена од критичарите, нејзината иузведба и донесе earning her a 'Breakthrough Award' from Hollywood Life.[17] Во 2007, таа глумеше една од двете водечки улоги во Елвис и Анабел како Анабел, a булимична девојка girl која се надеваше дека ќе победи на натпревар за убавина. Лајвли изјави of getting into character for the role дека таа 'изгуби доста килограми' за нејзината висина. Лајвли изјави дека нтој процес беше многу тежок за неа бидејќи храната е"прва љубов во животот."[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Blake Lively and Ryan Reynolds: Marriage Certificate Shows They Wed Days After Secret Ceremony | E! Online“. Ca.eonline.com. Посетено на 2015-03-15.
 2. „Blake Ellender Brown, Born 08/25/1987 in California“. CaliforniaBirthIndex.org. 1987-08-25. Посетено на 2015-03-15.
 3. „Monitor“. Entertainment Weekly (1274). August 30, 2013. стр. 20.
 4. Finn, Natalie (September 17, 2012). „Blake Lively and Ryan Reynolds: Marriage Certificate Shows They Wed Days After Secret Ceremony“. E! Entertainment Television. Посетено на March 9, 2013.
 5. According to the State of California. California Birth Index, 1905–1995. Center for Health Statistics, California Department of Health Services, Sacramento, California. Searchable at Family Tree Legends Архивирано на 27 април 2011 г.
 6. „Blake Lively : Biography“. Biography.com. Посетено на 2015-03-15.
 7. 7,0 7,1 Lee, Michael J. (July 29, 2006). „RadioFree.com Interviews: Blake Lively, Accepted“. RadioFree.com. Посетено на December 3, 2013.
 8. „McAlpin(e) genealogies, 1730-1990: Alexander McAlpin of South Carolina and ... - Doris McAlpin Russell - Google Books“. Books.google.ca. 1947-01-29. Посетено на 2015-03-15.
 9. „Celebrity siblings“. Glamour Magazine. Архивирано од изворникот на 2016-08-17. Посетено на February 25, 2013.
 10. 10,0 10,1 Wood, Dana (December 2008). „Blake Lively's After School Activities (pg. 1)“. W. Архивирано од изворникот на 2012-10-04. Посетено на November 15, 2009.
 11. "The Talk of The Town" Nylon (May 2008) magazine
 12. 12,0 12,1 Miller, Rebecca (December 2009). „Blake Lively Grows Up“. Marie Claire. Посетено на November 13, 2009.
 13. 13,0 13,1 Dana Wood (December 2008). „Blake Lively's After School Activities (pg 2)“. W. Архивирано од изворникот на 2009-03-14. Посетено на November 15, 2009.
 14. „Blake Lively profile“. Biography.com. August 25, 1987. Посетено на January 21, 2014.
 15. Allure Magazine. "The Anti-Gossip Girl" (May 2009)
 16. „Awards for Blake Lively profile“. Internet Movie Database. Посетено на December 6, 2012.
 17. „Hollywood Life Magazine's 6th Annual Значајна награда“. Zimbio. December 10, 2006. Посетено на May 21, 2013.
 18. Wood, Dana (December 2008). „Blake Lively's After School Activities (Page 4)“. W. Архивирано од изворникот на 2009-03-12. Посетено на November 15, 2009.