Благородна Бурева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Благородна Бурева
Родена 23 февруари 1903
Виница, Отоманско Царство
Починала 6 ноември 1977(1977-11-06) (возр. 74)
Белград, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање оперска певица

Благородна Бурева (23 февруари 1903 во Виница6 ноември 1977 во Белград) — првата македонска оперска певица.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Благородна Бурева е родена на 23 февруари 1903 година во Виница. По завршувањето на гимназијата во Штип, дипломирала на Филозофскиот факултет во Скопје во 1935 година.

Се преселила да живее во Белград, каде и починала на 6 ноември 1977 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Учествувала во исполнувањето на првата оперска претстава во Штипскиот театар во операта Палјачи со улогата на Неда (29 август 1925) под водство на Сергеј Михајлов, во режија на Душан Будимировиќ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Бурилчево“. Македонска енциклопедија. , книга . Скопје: МАНУ. стр. 229. Text "series " ignored (help)