Биљан Новески

Од Википедија — слободната енциклопедија

Биљан Р. Новески ( 1919 во Горно Ботушје, Порече1945 во Винковци, Хрватска) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Биљан Новески бил роден во селото Горно Ботушје кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Како учесник на Сремскиот фронт загинал при ослобување на градот Винковци во април 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.209