Билрода

Координати: 51°12′6″N 11°27′27″E / 51.20167° СГШ; 11.45750° ИГД / 51.20167; 11.45750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Билрода
Место во Фине
Споменик во Билрода
Споменик во Билрода
Споменик во Билрода
Билрода во рамките на Германија
Билрода
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Фине
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 252 м
Население 516  (31 декември 2006)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 036377
Портал www.vgem-finne.de
Координати 51°12′6″N 11°27′27″E / 51.20167° СГШ; 11.45750° ИГД / 51.20167; 11.45750

Билрода (германски: Billroda) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Фине.