Бешир Аталај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бешир АталајКаваф
Beşir Atalay
Вицепремиер
На должноста
Стапил
14 јули 2011
Служи со Булент Аринч, Али Бабаџан и Бекир Боздаг
Претседател Абдула Ѓул
Премиер Реџеп Таип Ердоган
Претходник Кемил Чичек
Министер за внатрешни работи
На должноста
28 август 2007 – 14 јули 2011
Претседател Абдула Ѓул
Премиер Реџеп Таип Ердоган
Претходник Абдулкадир Аксу
Наследник Идриз Наим Шахин
Лични податоци
Роден(а) 1 април 1947
Крккале, Турција

Бешир Аталај (родена на 1 април 1947 во Крккале) е турски политичар и моментален вицепремиер на Труција од страна на владејачката Партија на правдата и развојот.

Аталај дипломирал на Анкарскиот универзитет по право. По дипломирањето работел на неколку универзитети, а станал и ректор на Универзитетор во Кркале.

По победата на Ердоган на изборите во 2002 година, Аталај станал Државен министер. Во август 2007 година бил назначен за Министер за внатрешни работи на Труција. По Парламентарни избори во Турција (2011)|Парламентарните избори во 2011 година бил назначен за вицепремиер на земјата.

Бешир Аталај е оженет и има три деца. Инаку тој има курдско потекло[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Journal of Turkish Weekly - New Cabinet of the Turkish Government Архивирано на 29 септември 2007 г.