Берковица

Координати: 43°14′14″N 23°07′30″E / 43.237147° СГШ; 23.125089° ИГД / 43.237147; 23.125089
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берковица
Берковица
град
Поглед на плоштадот во Берковица
Поглед на плоштадот во Берковица
Берковица is located in Бугарија
Берковица
Берковица
Местоположба на Берковица во Бугарија
Координати: 43°14′14″N 23°07′30″E / 43.237147° СГШ; 23.125089° ИГД / 43.237147; 23.125089
ЗемјаБугарија
ОбластМонтана
ОпштинаБерковица
Управа
 • ГрадоначалникРадослав Најденов (МК БСП ЗА БУГАРИЈА (НДСВ, ДПС, НОВОТО ВРЕМЕ, БУГАРСКИ ГЛАС))
Површина
 • Вкупна80,66 км2 (31,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000371000000371 м
Население (2022)
 • Вкупно12,768
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код3500
Повик. бр.+359 0953
Мреж. местоberkovitsa.bg

Берковица (бугарски: Берковица) — град во северна Бугарија, административен центар на општината Берковица во Монтанската Oбласт. Има население од околу 12.768 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Берковица се наоѓа во полупланинска област на надморска височина од 405 м, во подножјето на Берковската Планина на Балканот, во близина на границата со Србија. Градот се наоѓа на 25 км јужно од регионалниот центар Монатана и 89 км од главниот град Софија.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот се споменува за прв пат во османлиските документи од 1488 година.[2] Според статистиката на османлиското население од 1831 година, 67,5% од христијаните биле неданочни обврзници во казата Беркофча..[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Nicoara Beldiceanu, Les actes des premiers sultans conservés dans les manuscrits Turcs de la Bibliothèque Nationale a Paris, II, Paris, La Haye, 1964, p. 218, note 2
  3. Kemal Karpat (1985), Ottoman Population, 1830-1914, Demographic and Social Characteristics, The University of Wisconsin Press, p. 36

Надворешни врски[уреди | уреди извор]