Беренис Абот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беренис Абот
Роден(а)Бернис Абот
17 јули 1898(1898-07-17)
Починал(а)9 декември 1991(1991-12-09) (возр. 93)
Познат(а) поФотографија

Беренис Абот (англиски: Berenice Abbott; 17 јули 1898 - 9 декември 1991),[1] родена како Бернис Абот (Bernice Abbott,) — американски фотограф најдобро позната по нејзината црно-бела фотографија на архитектурата и урбанистичките дизајни од 1930-тите во Њујорк.

Благодарение на стилот на Абот таа направи значаен придонес во фотографската наука. Во 1958 година, таа произведе серија на фотографии за средношколски учебници по физика.[2] Не само што била фотограф, таа исто така започна Куќа на фотографија во 1947 година за да промовира и продаде некои од своите пронајдоци. Овие вклучуваат дисторзивен триножник, кој создавал необични ефекти на слики развиени во темна соба, и телескопски пол за осветлување, познат денес од страна на многу фотографи како "автопол".

Фотографијата на Абот главно била приказ на развојот на технологијата и општеството. Нејзините дела го документирале Њујоршкиот пејзаж. Тоа било благодарение на нејзиното верување дека современ изум како камерата заслужува да го документира 20 век.[3]

'Changing New York'[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Abbott, Berenice“. Encyclopedia Britannica. I: A-Ak - Bayes (15. изд.). Chicago, IL: Encyclopedia Britannica, Inc. 2010. стр. 12–13. ISBN 978-1-59339-837-8.
  2. Crisis in US Science Education? Better Call in Avant-Garde Photographer Berenice Abbott Forbes
  3. Yochelson, Berenice Abbott.