Бенедиктбојерн

Координати: 47°43′0″N 11°24′0″E / 47.71667° СГШ; 11.40000° ИГД / 47.71667; 11.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенедиктбојерн
Манстирот Бенедиктбојерн
Манстирот Бенедиктбојерн
Манстирот Бенедиктбојерн
Грб на Бенедиктбојерн
Бенедиктбојерн во рамките на Германија
Бенедиктбојерн
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горна Баварија
Округ Бад Телц-Волфратсхаузен
Општ. заед. Бенедиктбојерн
Градоначалник Георг Раухенбергер
Основни податоци
Површина 37,86 км2
Надм. височина 640 м
Население 3.658 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TÖL
Пошт. бр. 83671
Повик. бр. 08857
Портал benediktbeuern.de
Местоположба на општина Бенедиктбојерн во рамките на округот Бад Телц-Волфратсхаузен
Карта
Карта
Координати 47°43′0″N 11°24′0″E / 47.71667° СГШ; 11.40000° ИГД / 47.71667; 11.40000

Бенедиктбојерн (герм. Benediktbeuern) is a municipality in the district of Бад Телц-Волфратсхаузен in Bavaria, Germany. The distance between Bichl and Benediktbeuern is only 2 kilometers, or 1.25 miles. The village has about 3,500 residents as of 2004.

Бенедиктбојерн има познат поранешен бенедиктински манастир наречен Венедиктбојернска опатија, основан околу 739 г. Особено важен е фактот што во 1803 г. тука е пронајден средновековниот ракопис „Кармина Бурана“, подоцна музички обработен во делото „Кармина Бурана“ од Карл Орф. Од 1930 г. наваму во манастирот живее монашкиот ред Дон Боскови Салезијанци.

Во 1786 г. манастирот го посетил Јохан Волфганг фон Гете по пат накај Италија.

Бенедиктбојерн до денес го има задржано карактерот на традиционално крајалпско село. Околината нуди бројни посетителски активности за еднодневни екскурзии, и затоа местото е туристичко одморалиште. Многу луѓе оттука секојдневно патуваат до Пенцберг, Волфратсхаузен/Геретсрид и Минхен.

Поважни сообраќајници кои минуваат низ или крај местото е автопатот од Минхен до Гармиш-Партенкирхен и покраинскиот автопат 472 од исток кон запад. Низ местото поминува и железница од Кохел до Минхен (еден час патување), и автобуска линија до Бад Телц.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)