Баштевска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баштевска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворБилино
УстиеКрива Река

Баштевска Река — река во Источна Македонија и притока на реката Крива Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Билино и поминува низ селото Баштево. Се влева во реката Крива Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 10. ISBN 978-9989-2117-6-8.