Бачки Брег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бачки Брег
Бачки Брег
Село
Кароличка црква Свети Архангел Михаил
Кароличка црква Свети Архангел Михаил
Бачки Брег is located in Србија
Бачки Брег
Бачки Брег
Координати: 45°55′N 18°56′E / 45.917° СГШ; 18.933° ИГД / 45.917; 18.933
Држава Србија
ПокраинаВојводина
Население (2002)
 • Вкупно1,388
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бачки Брег (на хрватски Bereg) е село кое се наоѓа во општина Сомбор, во Западнобачкиот управен округ, во покраината Војводина, Србија. Селото има хрватско Шокци мнозинство и населението брои 1,388 жители (според пописот од 2002).

Бачки Брег е на самиот северозападен дел од Србија, на важниот патен правец кој ги поврзува Србија и Унгарија. Унгарскиот град веднаш до границата е Херцегшанто.

Име[уреди | уреди извор]

На српски селото се вика Бачки Брег, на хрватски селото се вика "Bereg" (од 2009)[1] или "Bački Breg (пред 2009), на унгарски селото е познато како "Béreg", и на германски селото е наречено "Bereg".

Историја[уреди | уреди извор]

Селото беше првпат спомнато во 1319 година. Во 1620, селото беше населено од Шокците кои по потекло се од Сплит, Хрватска. Првата црква во селото беше изградена во 1740. Во 18. век, Германците и Унгарците се доселија во селото.

Етнички групи (попис од 2002)[уреди | уреди извор]

Историско население[уреди | уреди извор]

  • 1961: 2,045
  • 1971: 2,006
  • 1981: 1,770
  • 1991: 1,585

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Slobodan Ćurčić, Broj stanovnika Vojvodine, Novi Sad, 1996.
  1. (хрватски) Radio Subotica Архивирано на 26 јули 2011 г. Tradicijski nazivi naselja vraćaju mještanima osjećaj sigurnosti, Nov 20, 2009, accessed Nov 23, 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]