Барон (Гар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барон
Baron
општина
Општинската зграда на Барон
Општинската зграда на Барон
Грб на Барон Baron
ЗемјаФранција
РегионЛангдок-Русијон
ДепартманГар
ОкругНим
КантонИзес
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Лик Руверол
Површина110,06 км2 (388 ми2)
Население (2008)2324
 • Густина0,32/км2 (0,83/ми2)
INSEE/Пошт. бр.30030 / 30700
Надм. висина128 м
(прос. 200 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Барон (француски: Baron) – општина во департманот Гар во јужна Франција.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1962139—    
1968165+18.7%
1975154−6.7%
1982201+30.5%
1990199−1.0%
1999229+15.1%
2008324+41.5%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]