Бардача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бардача
МСЗП — Категорија III (споменик на природата)
Bardaca.suzanija.jpg
Едно од езерата на Бардача
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Босна и Херцеговина" does not exist
МестоРепублика Српска, БиХ
Најблизок градГрадишка
Површина3500 ха
Воспоставен(а)1995

Бардача — комплекс од 11 езера во северна Република Српска, БиХ. Се наоѓа е 30 км Бања Лука недалеку од Градишка. Претставува природен барски резерват и е прогласено за рамскарско место (бр. 1658) и споменик на природата на МСЗП од III категорија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]